Otázky a odpovede

Detský anestéziológ je lekár špecializovaný v odbore anestézie a intenzívnej medicíny pre deti od novorodeneckého veku až po dospievanie (0-18 rokov). Dôkladne rozumie špecifikám detskej fyziológie, anatómie a psychológie, ktoré sú kľúčové pri starostlivosti o mladých pacientov.

Jeho úlohou je zaistiť, aby dieťa a jeho rodičia prešli lekárskym zákrokom bezpečne, bezbolestne a s minimálnym stresom. Pre zabezpečenie komplexnej starostlivosti úzko spolupracuje aj s chirurgami, pediatrami a inými odborníkmi. 

Žiadna anestézia nie je bez rizika. Avšak, riziká sa minimalizujú nasledovne a anestézia sa môže stať bezpečnou, ak sa dodrží :

  1. špičkové prístrojové vybavenie na vedenie sedácie/celkovej anestézie s monitorovaním v pred-, peri- aj po anestetickom období; 
  2. používaním najmodernejších vedecky overených liekov;
  3. dodržiavaním medzinárodných štandardizovaných postupov (vrátane TIME OUT), stanovených svetovými organizáciami *ASA, *AAP, *AAPD, *JCI, *SPS a iných, 
  4. skúsenosťou anestéziológa v oblasti detskej anestézie a pravidelným školením personálu v oblasti detskej resuscitácie podľa noriem *AHA;
  5. riadnym predanestetickým vyšetrením, vyhodnotením rizík ešte pred samotným vyšetrením/zákrokom, následne zvolením vhodného postupu vedenia sedácie/celkovej anestézie;
  6. dodržaním pravdivej a zrozumiteľnej komunikácie s právnymi zástupcami dieťaťa;
  7. prebratím jasného plánu v pred-, peri- aj poanestetickom období a aj pred prepustením do domácej starostlivosti;
  8. dodržaním pokynov operatéra a anestéziológa pred i po zákroku.  

*ASA – American Society of Anesthesiologists 
*AAP - American Academy of Pediatrics 
*AAPD – American Academy of Pediatric Dentistry 
*JCI – Joint Commission International 
*SPS – Society for Pediatric Sedation 
*AHA – American Heart Association

Pre minimalizáciu závažného rizika aspirácie (vniknutie obsahu žalúdka do dýchacích ciest) je nutné, aby dieťa malo prázdny žalúdok. Naposledy môže dieťa jesť a piť nasledovne: 

  • Číre tekutiny (voda, čaj, džús bez dužiny): 2 hodiny pred zákrokom
  • Materské mlieko: 4 hodiny pred zákrokom
  • Umelé mlieko: 6 hodín pred zákrokom
  • Ťažké jedlo: 8 hodín pred zákrokom

Sedácia a celková anestézia môžu ovplyvniť imunomodulačnú odpoveď organizmu na vakcínu a tým ovplyvniť jej bezpečnosť a efektívnosť. Vedľajšie účinky očkovania sa môžu objaviť od 2. dňa po očkovaní inaktivovanými vakcínami a od 7. – 21. dňa po očkovaní živou oslabenou vakcínou.

Odporúča sa dodržať odstup od očkovania nasledovne:

  • 1 týždeň po očkovaní inaktívnou vakcínou (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilové nákazy, Hepatitída A, B, pneumokok, detská obrna, ľudský papilomavírus, chrípka, COVID-19, meningokok, kliešťová encefalitída) 
  • 3 týždne po očkovaní živou oslabenou vakcínou (osýpky, mumps, ružienka, ovčie kiahne, rotavírus, tuberkulóza).

Deti, predovšetkým v predškolskom veku, majú 6 až 8 respiračných infektov ročne zväčša vírusového pôvodu. Zápalový proces v dýchacích cestách môže pretrvávať až 6 týždňov od odoznenia príznakov, ktorý spôsobuje ich hyperreaktivitu a podieľa sa na zvýšení rizika výskytu laryngospazmu, bronchospazmu, desaturácie, zápaľu plúc a neplánovaného príjmu do nemocnice. Ideálne by sme teda mali čakať až 6 týždňov, čo by však bolo veľmi nepraktické. Stav dieťaťa sa preto musí vyhodnotiť individuálne.

Všeobecne sa odporúča dodržať:

  • Minimálne 2 týždne od odoznenia príznakov ľahšieho priebehu
  • Minimálne 3 týždne od odoznenia priznakov ťažšieho priebehu (použitie antibiotik, postihnutie aj dolných dýchacích ciest)

Ak dôjde k nedodržaniu časového odstupu od očkovania, od priebehu infektu dýchacích ciest, od vylúčenia príjmu potravy a tekutín, závažným novým faktom v anamnéze je vyšetrenie/zákrok v sedácii/celkovej anestézii kontraindikovaný (z dôvodu bezpečnosti dieťaťa) a bude dohodnutý náhradný termín.

  1. Dodržiavajte pokyny týkajúce sa prípravy na zákrok (odstup od infektu, príjem stravy a tekutín, a.i.).
  2. Pravdivo vyplňte predanestéziologický formulár a informujte lekára o všetkých liekoch, alergiách a zdravotných problémoch dieťaťa, aby sa vypracoval presný plán anestézie “šitý na mieru”.
  3. Dostavte sa v dohodnutom čase.
  4. Prineste dieťaťu obľúbenú hračku alebo knižku.
  5. Dodržiavajte pokyny po prepustení do domácej starostlivosti. 
  6. Nebojte sa pýtať – anesteziológ rád vysvetlí všetky kroky, aby ste boli informovaní a pokojní.
  • Príchod 1 hodinu pred termínom vyšetrenia/zákroku
  • Štandardne bude pobyt trvať v závislosti od typu zákroku dohodnutý s operatérom
  • Doniesť všetky lieky, ktoré dieťa pravidelne užíva (inhalátory…)
  • Pohodlné oblečenie – pyžamo, prezuvky
  • Doniesť obľúbenú hračku, knižku, tablet, hernú konzolu
  • Preberieme zmeny, ak nejaké nastali od vyplnenia dotazníku, dodržanie lačnenia, správneho odstupu od očkovania, respiračného infektu
  • Priniesť so sebou pediatrické predoperačné vyšetrenie nie staršie ako 7 dní (Má obsahovať rodinnú, osobnú, alergickú, liekovú, gynekologickú anamnézu, úrazy, hospitalizácie, chorobnosť, ak je dispenzarizované, terajšie ochorenie a objektívny nález)
  • Samotná zdravotná dokumentácia pacienta nenahradzuje predoperačné vyšetrenie.
    Predoperačné vyšetrenie od špecialistu, ak dieťa navštevuje odbornú ambulanciu nie staršie ako 3 mesiace pri stabilizovanom stave
  • Vyšetríme dieťa a zmeriame vstupné parametre vitálnych funkcií
  • Preberieme postup sedácie/celkovej anestézie na základe získaných informácií a s tým spojené riziká
  • Odpovieme na prípadné otázky
  • Preberieme inštrukcie pred prepustením do domácej starostlivosti

Na začiatku privádzame anestetikum inhalačnou cestou cez tvárovú masku, ktorá sa prikladá na nos a ústa, tzv. inhalačný úvod. Prítomnosť zákonného zástupcu je pri úvode možná.

Následne dôjde k zabezpečeniu žilového prístupu, ukončí sa prístup inhalačného anestetika a pokračuje sa v hlbokej sedácii/celkovej anestézii intravenóznou cestou. Je to najčastejšie volený postup u detí v predškolskom veku. Žilový prístup sa využíva napr. aj na použitie kontrastu pre zobrazovacie vyšetrenie, ale aj pre prípad použitia iných intravenóznych liekov.

Niektoré výkony je možné uskutočniť len s použitím tvárovej masky, u niektorých je nutná orotracheálna intubácia. Počas zákroku sú vitálne funkcie pacienta neustále monitorované anesteziológom a prístrojmi (EKG, saturácia Hgb O2, nepriamy TK) pričom sa vedie presný anestéziologický záznam.

Po vyšetrení/zákroku je dieťa prevezené a neustále monitorované na poanestetickom oddelení do návratu vedomia a stabilných vitálnych funkcií. V tejto fáze môže zákonný zástupca opäť svoje dieťa sprevádzať. Žilový prístup odstránime tesne pred prepustením do domácej starostlivosti.

Anestézia je vo všeobecnosti veľmi bezpečná. Väčšina detí sa po anestézii rýchlo zotaví a čoskoro sa vráti k svojim bežným aktivitám. Niektoré vedľajšie účinky sú bežné, a hoci sú vážne komplikácie zriedkavé, je dôležité vedieť, že sa môžu vyskytnúť.

Po podaní anestézie sa bežne objavia niektoré vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí pocit hladu alebo smädu, bolesť hlavy, nevoľnosť (niekedy sprevádzaná vracaním) a bolesťou hrdla. Tieto prejavy sú zvyčajne mierne a dajú sa s pomocou inštrukcií zvládnuť.

Môžu sa vyskytnúť aj drobné odreniny na perách. Ďalšie možné vedľajšie účinky zahŕňajú únavu, závraty a zmätenosť po prebudení z anestézie. Tieto stavy obvykle odznejú s postupom času.

Najmä u malých detí sa môže po anestézii objaviť podráždenosť, plač alebo dokonca hnev. Ak sa to stane, tento stav zvyčajne trvá približne hodinu a zvykne sa upraviť sám.

Dodržiavajte všetky Inštrukcie o prepustení do domácej starostlivosti. Ak dieťa pospáva, je lepšie uložiť ho nabok, aspoň prvých 6 hodín. Pomaly začnite s príjmom čírych tekutín, neskôr môžete prejsť na ľahké jedlo (polievka, toast, ryža, jogurt...). Sledujte dieťa a ak si všimnete nezvyčajné symptómy kontaktujte lekára.

Návrat k norme je veľmi individuálny a záleží od typu anestézie, zákroku a dĺžky jeho trvania. Väčšina detí sa zotaví po ambulantnej anestézii do pár hodín, ale u niekoho môže odznieť aj o 2-3 dni. Zvyčajne treba pokojový režim a oddych v domácom prostredí s dohľadom zodpovedného dospelého 24 hodín po zákroku. Nevykonávať činnosti vyžadujúce rovnováhu a koordináciu (žiaden šport, kúpanie, chodenie po schodoch osamote...).

Riziká sú bežnou súčasťou života. Rozhodnutia, ktoré každý deň robíme, zahŕňajú zvažovanie rizík a ziskov. Napríklad: Mám prejsť cez cestu tu (rýchlejšie, ale riskantnejšie)? Alebo mám prejsť po priechode pre chodcov (bezpečnejšie, ale pomalšie)?

Vaše rozhodnutie bude závisieť od mnohých faktorov. Aká rušná je cesta? Ste sami, alebo máte so sebou deti? Ponáhľate sa? A tiež od toho, ako celkovo vnímate riziko.

Podstúpenie zákroku alebo operácie v celkovej anestézii nie je iné. Zahŕňa očakávané zisky (napr. odstránenie 5-tich pokazených zubov bez strachu a počas jednej návštevy), ale aj určité vedľajšie účinky a riziká. Musíte zvážiť potenciálne prínosy oproti rizikám, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Tu Vám chceme pomôcť tým, že poskytneme informácie o anestézii, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť.

Ľudia rôzne interpretujú slová a čísla. V našich informáciách sme čísla prepojili so slovami. Napríklad, keď sa uvádza, že pocit smädu po anestézii je veľmi častý, znamená to, že pravdepodobnosť pocitu smädu je vyššia ako 1 ku 10. Definície, ktoré sme použili, sú uvedené nižšie spolu s príkladmi zo života:

Veľmi časté – pravdepodobnosť vyššia ako 1 ku 10 (10%).
Napríklad, pri hádzaní mincou je veľmi časté, že padne „hlava“ (1 ku 2).

Časté – pravdepodobnosť nižšia ako 1 ku 10 (10%), ale vyššia ako 1 ku 100 (1.0%).
Napríklad, je časté, že tehotenstvo sú dvojčatá (1 ku 65).

Menej časté – pravdepodobnosť nižšia ako 1 ku 100 (1.0%), ale vyššia ako 1 ku 1 000 (0.10%).
Napríklad, je menej časté, že vaše dieťa bude mať rovnaké narodeniny ako jeho anesteziológ (1 ku 365).

Zriedkavé – pravdepodobnosť nižšia ako 1 ku 1 000 (0.10%), ale vyššia ako 1 ku 10 000 (0.010%).
Napríklad, je zriedkavé, že tehotenstvo sú trojčatá (1 ku 5 000).

Veľmi zriedkavé – pravdepodobnosť nižšia ako 1 ku 10 000 (0.010%), ale vyššia ako 1 ku 100 000 (0.001%).
Napríklad, je veľmi zriedkavé, že by ste zahynuli pri dopravnej nehode v priebehu jedného roka (1 ku 32 000 vo Veľkej Británii).

Extrémne zriedkavé – pravdepodobnosť nižšia ako 1 ku 100 000 (0.001%).
Napríklad, je extrémne zriedkavé, že by vás zasiahol blesk vo Veľkej Británii (1 ku 200 000 celoživotné riziko).

Na niektorých miestach používame presnejšie čísla, aby sme vám poskytli čo najlepšie dostupné informácie.

Nenašli ste odpovede? Napíšte nám prosím.